Obecnie bardzo modny jest powrót do naturalnych metod leczenia. Ludzie poszukują sposobów na zachowanie dobrego zdrowia oraz młodości niekoniecznie stosując zdobycze nowoczesnej farmacji. Zainteresowani sięgają coraz częściej do literatury o zielarstwie i ziołolecznictwie w poszukiwaniu starych, leczniczych receptur, które kiedyś stosowały nasze babcie. W kręgu ich zainteresowań jest również zgłębianie odpowiednich form ruchu z kultury wschodu takich jak tai-chi i popularna joga.

Jednym ze sposobów, który może nam pomóc w zniwelowaniu różnych dolegliwości i poprawy samopoczucia, jest hiduroterapia. Metoda ta polega na leczeniu pijawkami. Spektrum działania tych małych organizmów jest bardzo szerokie i działają na wiele układów naszego ciała, np.układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, moczowo-płciowy, drogi pokarmowe. Wspomagają także leczenie chorób neurologicznych, chorób skóry, laryngologicznych, chirurgicznych, a także oczu. Oprócz tego pijawki mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracyjne oraz m.in. obniżają ciśnienie tętnicze. Mimo tak dużego zastosowania hiduoroterapii nie mogą z niej skorzystać osoby posiadające choroby nowotworowe, zakaźne, anemię, a także choroby wrzodowe. Niewskazane jest stosowanie pijawek w ciąży i okresie połogu, w młodym wieku – do 15 lat. Nie powinny korzystać z tej terapii również osoby starsze.

Zabieg hiduroterapii możemy wykonać w specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach. Po zaznajomieniu się z tą metodą możemy również wykonywać te zabiegi w domu. Gabinety hiduroterapii oferują sprzedaż pijawek, dzięki czemu mamy pewność, że pochodzą one z dobrego źródła i są przebadane laboratoryjnie. Można je również zamówić on-line i wtedy są przesyłane w specjalnym pojemniku. Warto zwrócić uwagę, że kupując pijawki inną drogą, możemy się narazić na niebezpieczeństwo zakażenia różnymi chorobami. Nie mamy wtedy informacji, w jaki sposób i czym były karmione pijawki, np. umieszczone były w ogólnodostępnych stawach. Można spotkać się z przypadkami, że były już wykorzystane do hiduroterapii.