Ciekawostki Hobby

Leczenie pijawkami – czym tak naprawdę jest?

Wielu z nas słyszało lub czytało o metodach opartych na leczeniu pijawkami. Niemniej często tak naprawdę nie wiemy, na czym polega hirudoterapia, czemu ma służyć i w jakich chorobach oraz schorzeniach może być stosowana.

Od kilkunastu lat leczenie za pomocą pijawek jest coraz bardziej popularne i znane. Z tego względu zaczęto mówić o tak zwanych pijawkach lekarskich. W zależności od tego przy jakich chorobach stosuje się tę metodę, dobiera się odpowiedni gatunek i właściwą odmianę tych niewielkich zwierzątek, których zalety zostały już docenione zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy.

Hirudoterapia wykorzystywana jest jako metoda wspomagająca przy innych terapiach. Jest ona doskonałą alternatywą dla zbyt dużej ilości lekarstw, jaką w tej chwili się przyjmuje. Skąd bierze się korzystny wpływ pijawek na zdrowie człowieka? Z niczego innego jak ze śliny. Ślina pijawek działa przeciwzakrzepowo. Ponadto wpływa korzystanie na stany zapalne i obrzęki. To tylko niektóre z działań charakterystycznych dla hirudoterapii polegającej na właściwej diagnozie i właściwym doborze pijawek. Trudno w tym miejscu wymienić wszystkie choroby, przy których można poddać się hirudoterapii, ale wystarczy powiedzieć o najważniejszych, jakimi są: choroba niedokrwienna serca, migrena, żylaki kończyn dolnych, zapalenie pęcherza moczowego, astma, reumatyzm, bezpłodność oraz wiele innych. Właściwie w chorobach wszystkich układów można dodatkowo stosować terapię pijawkami, które nie są cudownym lekarstwem, ale wspomagają leczenie.

Na czym polega hirudoterapia? Najprościej rzecz ujmując na przykładaniu pijawek w odpowiednich miejscach zależnie od choroby czy schorzenia. Ważne jest, zanim poddamy się tego rodzaju terapii, przedstawić swój stan ogólny, przebyte lub obecne choroby, dotychczasowe leczenie, przeciwwskazania, jeżeli o takich wiemy. Prawidłowo przystawione pijawki – po ukąszeniu i przyssaniu, które jest raczej bezbolesne – wprowadzają do naszego organizmu hirudynę. Taki zabieg może trwać od 40 minut do dwóch godzin. Najlepiej jest, jeżeli pijawki sama odpadną. Ze względu na to, że z pozostałych ran sączy się przez pewien czas krew, należy dbać o sterylne i jałowe opatrunki, które zapobiegną powikłaniom oraz zakażeniom. Istotna jest również przy hirudoterapii krzepliwość krwi. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu, zawsze powinno być wykonane badanie krwi pod kątem owej krzepliwości. Ma to także znaczenie w przypadku gojenia się ran.

Jeżeli nie ma większych przeciwwskazań do wykonania terapii za pomocą pijawek, metoda jest całkowicie bezpieczna. W większości przypadków – w mniejszym lub większym stopniu – ma pozytywne skutki wspomagając tym samym konwencjonalne leczenie.

Dodaj komentarz