naprawa problemow z klimatyzacja sa,ochodowa
Ciekawostki

Problemy z klimatyzacją samochodową – jak je rozpoznać i naprawić?

Rozpoznawanie i usuwanie problemów z klimatyzacją samochodową może się różnić w zależności od konkretnej usterki. Co może wskazywać na uszkodzenie klimatyzacji w aucie? Jak wtedy postępować?

Słaby przepływ powietrza

Jeśli zauważysz słaby przepływ powietrza z nawiewów, gdy klimatyzacja jest włączona, może to wskazywać na problem z działaniem dmuchawy, filtrem powietrza kabinowego lub kanałami wentylacyjnymi. W takim przypadku sprawdź filtr kabinowy pod kątem zanieczyszczeń i w razie potrzeby wymień go na nowy. Dodatkowo sprawdź, czy w kanałach wentylacyjnych nie ma żadnych przeszkód, które mogą ograniczać przepływ powietrza.

Gdy problem nie ustępuje, wtedy przyczyną może być uszkodzony silnik dmuchawy. W takim przypadku warto udać się do serwisu, na przykład serwis Ford Chorzów – https://www.pzservice.pl/oferta/serwis-i-naprawa-samochodow-ford który sprawdzi go pod kątem oznak uszkodzeń lub nieprawidłowego działania i wymieni go w razie potrzeby.

Ciepłe powietrze

Jeśli powietrze wypływające z nawiewów jest cieplejsze niż zwykle lub klimatyzacja w ogóle nie chłodzi, może to wskazywać na wyciek czynnika chłodniczego, awarię sprężarki lub problem ze skraplaczem. W takiej sytuacji zleć przegląd układu klimatyzacji wykwalifikowanemu mechanikowi w celu sprawdzenia, czy nie ma on wycieków czynnika chłodniczego. W przypadku wykrycia nieszczelności należy ją naprawić i uzupełnić czynnik chłodniczy. Jeśli sprężarka lub skraplacz są uszkodzone, może pojawić się konieczność ich wymiany.

Dziwne zapachy

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów klimatyzacji może wskazywać na rozwój pleśni lub bakterii w parowniku lub filtrze kabinowym. W takim przypadku wymień filtr kabinowy i wyczyść wężownicę parownika, aby usunąć wszelkie nagromadzenia drobnoustrojów. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie też zastosowanie środka dezynfekującego przeznaczonego specjalnie do użytku w klimatyzacji, co może pomóc w wyeliminowaniu nieprzyjemnych zapachów i zapobieganiu przyszłemu wzrostowi bakterii i grzybów.

Głośne dźwięki

Głośne dźwięki, takie jak piski, zgrzytanie lub grzechotanie, dochodzące z układu klimatyzacji, mogą wskazywać na problem ze sprężarką, silnikiem dmuchawy lub paskiem. W takim przypadku także należy zlecić kontrolę układu klimatyzacji w celu ustalenia źródła hałasu. Jeśli dochodzi ze sprężarki, silnika dmuchawy lub paska, być może wymagają one naprawy lub wymiany.

Problemy elektryczne

Jeśli układ klimatyzacji w ogóle się nie włącza, może to być spowodowane usterkami elektrycznymi, takimi jak przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik lub problem z okablowaniem. Jeśli jest to możliwe, sprawdź bezpieczniki i przekaźniki układu klimatyzacji i wymień te, które są przepalone lub uszkodzone. Jeśli problem będzie się powtarzał, sprawdź okablowanie pod kątem uszkodzeń lub poluzowanych połączeń.

Dodaj komentarz