Ciekawostki

Pijawki – naturalna metoda leczenia

Obecnie bardzo modny jest powrót do naturalnych metod leczenia. Ludzie poszukują sposobów na zachowanie dobrego zdrowia oraz młodości niekoniecznie stosując zdobycze nowoczesnej farmacji. Zainteresowani sięgają coraz częściej do literatury o zielarstwie i ziołolecznictwie w poszukiwaniu starych, leczniczych receptur, które kiedyś stosowały nasze babcie. W kręgu ich zainteresowań jest również zgłębianie odpowiednich form ruchu z kultury wschodu takich jak tai-chi i popularna joga.

Jednym ze sposobów, który może nam pomóc w zniwelowaniu różnych dolegliwości i poprawy samopoczucia, jest hiduroterapia. Metoda ta polega na leczeniu pijawkami. Spektrum działania tych małych organizmów jest bardzo szerokie i działają na wiele układów naszego ciała, np.układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, moczowo-płciowy, drogi pokarmowe. Wspomagają także leczenie chorób neurologicznych, chorób skóry, laryngologicznych, chirurgicznych, a także oczu. Oprócz tego pijawki mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracyjne oraz m.in. obniżają ciśnienie tętnicze. Mimo tak dużego zastosowania hiduoroterapii nie mogą z niej skorzystać osoby posiadające choroby nowotworowe, zakaźne, anemię, a także choroby wrzodowe. Niewskazane jest stosowanie pijawek w ciąży i okresie połogu, w młodym wieku – do 15 lat. Nie powinny korzystać z tej terapii również osoby starsze.

Zabieg hiduroterapii możemy wykonać w specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach. Po zaznajomieniu się z tą metodą możemy również wykonywać te zabiegi w domu. Gabinety hiduroterapii oferują sprzedaż pijawek, dzięki czemu mamy pewność, że pochodzą one z dobrego źródła i są przebadane laboratoryjnie. Można je również zamówić on-line i wtedy są przesyłane w specjalnym pojemniku. Warto zwrócić uwagę, że kupując pijawki inną drogą, możemy się narazić na niebezpieczeństwo zakażenia różnymi chorobami. Nie mamy wtedy informacji, w jaki sposób i czym były karmione pijawki, np. umieszczone były w ogólnodostępnych stawach. Można spotkać się z przypadkami, że były już wykorzystane do hiduroterapii.

Dodaj komentarz