Motywacja

Ucz się efektywnie zamiast uczyć się długo

Zbliża się czas powrotu do szkoły lub na studia. Wizja nauki i egzaminów powoli staje się rzeczywistością. Chcemy zatrzymać wakacje jak najdłużej, ale niestety, dni mijają szybko i ani się nie obejrzymy, a już trzeba będzie zasiąść na wykładach i lekcjach. Czy mimo wszystko da się jakoś przyspieszyć naukę, by spędzać nad książkami jak najmniej czasu? Znaleźliśmy na to sposób.

Ucz się efektywnie zamiast uczyć się długo

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu musi zmierzyć się ze stosami notatek i obszernym materiałem na zaliczenie sprawdzianu, kolokwium lub matury. Wiele osób mylnie zakłada, że trzeba uczyć się jak najdłużej i jak najwięcej, by osiągnąć sukces i zdać egzamin lub napisać kartkówkę na 5. Chodzi jednak o to, by uczyć się efektywnie zamiast uczyć się długo. Takie podejście sprawi, że szybciej przyswoimy brakującą wiedzę i zyskamy czas na hobby, odpoczynek i rozrywkę lub po prostu będziemy mogli w krótszym czasie zgłębić większe partie materiału. Pomoże nam w tym pewna technika, zwana metodą Feynmana.

Na czym polega technika Feynmana?

Sposób na efektywną naukę nazwany na cześć amerykańskiego fizyka Feynmana, idealnie sprawdzi się w czasie nauki, np. języka angielskiego. Przygotuj kartkę i długopis. Na samej górze papieru napisz słówko lub czas gramatyczny, który trudno Ci zapamiętać i zrozumieć. Poniżej wypisz wszystko to, co kojarzy Ci się z danym wyrazem. Możesz to zrobić za pomocą obrazków lub zdań, w których użyjesz owego słówka. To samo w przypadku czasu. Powiedzmy, że czas zaprzeszły sprawia Ci trudności. Pod jego nazwą zanotuj to czego do tej pory dowiedziałeś się w związku z nim. Sprawdź zapiski w zeszycie, podręczniku lub książce z ćwiczeniami. Uzupełnij braki zapisując nowe wiadomości pod słówkiem albo zagadnieniem gramatycznym, z którym masz problem. Dzięki temu, efektywnie i na długo nauczysz się określonej partii materiału, bez względu na to jakiego przedmiotu ona dotyczy.

Skuteczna nauka języków obcych może odbywać się bez stresu. Na przykład szkoła angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ zapewnia wysoki poziom nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych metod.

Dodaj komentarz