Motywacja

Samodoskonalenie się drogą do sukcesu

Samodoskonalenie się w psychologii ma szerokie znaczenie i może określać wiele działań. W przypadku psychologii humanistycznej jest to nic innego jak „staranie się być lepszym człowiekiem”. Natomiast w psychologii biznesu samodoskonalenie się polega na podnoszeniu kompetencji zawodowych i przyczynianie się do większej wydajności w pracy. Jak osiągnąć taki cel?

Cztery techniki samodoskonalenia

Samodoskonalenie się to przede wszystkim trening charakteru, poznawanie swoich sił i słabości. Istnieje kilka technik, dzięki którym możemy to zrobić.

  1. Trening interpersonalny – wiele naszych kompleksów i niepowodzeń wynika z komunikacji i współpracy z innymi ludźmi. Istnieją natomiast specjalne kursy i treningi interpersonalne, które mogą uświadomić nam problemy, z których nie zdawaliśmy sobie do tej pory sprawy. Na poprawę naszych relacji społecznych na pewno pozytywnie wpłynie wyczucie dystansu czy umiejętność rozpoznawania mowy ciała.
  2. Prowadzenie dziennika – ten z pozoru głupi i infantylny nawyk pozwala przede wszystkim na zwiększenie świadomości samego siebie. Dodatkowo pozwala oczyścić umysł z negatywnych emocji i pomaga uspokoić się przed snem. Nie chodzi o szczegółowe opisywanie każdego szczegółu dnia. Wystarczy kilka zdań.
  3. Pozbycie się zazdrości – bo zazdrość jest jedną z najgłupszych i ograniczających nas emocji. Zazdrość pochłania dużo czasu i energii, która potrzeba jest przecież, aby doskonalić samego siebie.
  4. Otaczanie się szczęśliwymi ludźmi – środowisko ma przecież ogromny wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie samego siebie. Szczęśliwsi ludzie są po prostu lepsi. Otaczaj się szczęśliwymi ludźmi, aby czerpać z życia jeszcze więcej!

Zrób to, czego zawsze chciałeś się nauczyć!

Może to dotyczyć hobby lub podnoszenia kompetencji zawodowych. Udowodnione jest, że nauka języka obcego świetnie wpływa nie tylko na naszą pamięć i koncentrację, ale także podnosi naszą samoocenę i sprawia, że jesteśmy bardziej atrakcyjni w oczach naszych potencjalnych pracodawców. Warto więc zapisać się do szkoły języka angielskiego i rozpocząć szybką naukę metodą Callana, np. Callan Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/.

Dodaj komentarz