Motywacja

Przełamać granice nieśmiałości!

Przełamywanie granic nieśmiałości związane jest przede wszystkim z komunikowaniem się z nieznanymi nam osobami. Duże znacznie ma to w sytuacjach prywatnych, gdyż uczymy się słuchania i rozumienia innych. Dzięki temu nabywamy kompetencje, które później możemy wykorzystać nie tylko do osobistych potrzeb, ale również w życiu zawodowym.

Nieśmiałość dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ta cecha osobowości jest bardzo powszechna i powoduje dyskomfort oraz hamuje przed udzielaniem się w towarzystwie. Naukowcy, tacy jak Philip Zimbardo, twierdzą, że osoba nieśmiała jest trudna w kontaktach, nieufna, ostrożna, a nawet bojaźliwa.

Jak radzić sobie z nieśmiałością?

Metod walki z nieśmiałością jest tak wiele, jak i jej przyczyn. Duża część osób charakteryzujących się tą cechą decyduje się na udział w treningach kompetencji społecznych. Inni z kolei stawiają sobie za cel przebywanie w jak największym gronie osób, tak aby jak najszybciej i najefektywniej przełamać lęk przed kontaktami.

Warto także pamiętać o szczerości. Nieśmiałe osoby często boją się powiedzieć, że czują dyskomfort bądź ktoś ich onieśmiela. Obawiają się, że zostaną wyśmiani lub potraktowani niepoważnie. Jednak otwarte mówienie uwalnia przede wszystkim osoby nieśmiałe od nadmiernego stresu i często to właśnie szczerość sprawia, że są w stanie przełamać swoje bariery.

Nieśmiałość w stosunku do obcokrajowców

Obcy język wzbudza w każdym niepewność, zwłaszcza jeżeli ma być on zastosowany w rozmowie z jego rodzimym użytkownikiem. Szkoła angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ specjalizuje się w nauczaniu za pomocą metod bezpośrednich. Według specjalistów, jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów edukacji języków poprzez zabawę i zapamiętywanie.

Co więcej, pomaga ona w pokonaniu nieśmiałości. Lektorzy w trakcie swoich zajęć stosują wiele dialogów, dzięki czemu kursanci wielokrotnie powtarzają treści w różnych konfiguracjach. W ten sposób łatwiej jest im przełamać się do rozmowy z nieznaną osobą. Ponadto wielokrotnie powtarzane zwroty i słówka mogą wykorzystywać jako już gotowe szablony językowe.

Dodaj komentarz