Ciekawostki

Komórka na narzędzia – jak zbudować?

Mamy fajne mieszkanie, niestety developer nie pomyślał o schowku na narzędzia. Obeszliśmy oczywiście ten problem, w ogródku postawiliśmy małą szopkę na narzędzia. To naprawdę potrzebne pomieszczenie, przecież w domu nie będziemy trzymać kosiarki, czy też narzędzi. Zatem jak zbudować schowek, który nie będzie szpecił naszego otoczenia, a zarazem doda trochę uroku?

Co będzie potrzebne

Do wykonania prostej komórki możemy wykorzystać drewno i materiał na dach według własnego uznania. Będą nam potrzebne odpowiednie elektronarzędzia, aby ułatwić pracę, a także podstawowe materiały i akcesoria. Piła, szlifierka i wkrętarka z pewnością się przydadzą. Należy pamiętać, aby ubrać się do pracy w odpowiednie ubranie ochronne oraz wspomóc się drabinką i stołem warsztatowym. Materiały i artykuły, których użyjemy to płyty wiórowe, kątowniki stalowe, legary, gwoździe, wkręty, kantówki, profile, deski i materiał na dach, który wybraliśmy.

Krok po kroku

Budowę składzika zaczynamy od wymierzenia i przycinania desek, płyt, kantówek oraz legarów. Zależnie od skomplikowania naszej konstrukcji, w pierwszej kolejności wykonujemy podłogę i ściany. Kantówki narożnikowe dla mocniejszej struktury opieramy na betonowych słupkach i przykręcamy do nich specjalnie okucia, co jeszcze bardziej wzmacnia szkielet. Najprościej wykonuje się prostą szopę przylegającą z jednej strony do budynku – garażu, czy też domu. Można wtedy zbić trzy lub nawet tylko dwie ściany i wykonać prosty dach, o którym zaraz wspomnimy. Równamy podłoże, na której stoi nasz twór, wykładamy geowłokniną i zasypujemy ją gresem, który należy następnie ubić. Na tak przygotowane podłoże można położyć płyty OCB. Podłogę wykonujemy z betonu lub za pomocą palet. Szkielet wraz z podłogą można również zbić z drewna i postawić go na cegłach, aby nie przylegał bezpośrednio do ziemi.

Dach

Do stworzenia dachu możemy użyć wielu materiałów. Jednak, żeby uzyskać odpowiedni efekt estetyczny, dodający zarazem klimatu do naszego ogródka czy też podwórza zalecana jest blachodachówka lub blacha trapezowa. Oba z tych materiałów zapewniają, że nasz dach nie będzie przeciekał. Będzie on również odporny na korozję i uszkodzenia wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz