Uroda/Zdrowie

Jak wyczyścić materac? Porządki w sypialni

Generalne porządki od zawsze kojarzą nam się z nastaniem wiosny i wprowadzeniem do mieszkania świeżości. Jednak zima to równie dobra pora roku na gruntowne sprzątanie sypialni. Tym bardziej, że roztocza i alergeny obniżają naszą odporność, co szczególnie o tej porze roku może nas narazić na przeziębienie i osłabienie organizmu. Od czego zacząć generalne porządki w swojej sypialni? Trzeba przede wszystkim wyczyścić materac. Jak to zrobić?

Czyszczenie materaca – od czego zacząć?

Materac warto regularnie czyścić, by pozbawić go wszystkich roztoczy i zarazków. Poza tym, w ten sposób usuwamy z niego bakterie i inne mikroorganizmy, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i jakości snu. By prawidłowo wyprać materac, należy go odkurzyć. Warto także zdjąć z niego pokrowiec, wyprać go w pralce i oczyścić powierzchnię podłoża bez tego zabezpieczenia.

Inny sposób, to parowe mycie materaca. Wtedy gorący strumień powietrza dotrze do jego wnętrza i dokładnie usunie wszystkie roztocza i bakterie. Oczywiście, możemy również wyprać materac na mokro specjalnymi detergentami, ale o wiele lepiej robić to latem, kiedy świeci słońce – wtedy gorące powietrze i promienie słońca dokładnie go wysuszą.

Jak na co dzień dbać o materac?

Warto od czasu do czasu przewracać go na drugą stronę i wybierać bawełniane prześcieradła, które zapewnią mu cyrkulację powietrza. Istotne jest też zabezpieczenie go pokrowcem lub specjalnym podkładem i dopiero na taką warstwę, nałożenie prześcieradła. Pamiętajmy o tym, że poduszki i kołdry także były wykonane z naturalnych tkanin – to sprawi, że nie tylko zwiększymy komfort i jakość swojego snu, ale i zadbamy o materac.

Kołdry, poduszki i pościel – jak je prać?

Czyszczenie materaca jest równie ważne, jak pranie pościeli, kołder i poduszek w odpowiednich temperaturach, które ich nie uszkodzą, ale jednocześnie usuną z nich bakterie. Pościel z bawełny pierzy w 60-90°C. Jeśli nasza kołdra całoroczna jest przystosowana do czyszczenia w ten sposób, dostosujmy się do zaleceń producenta z metki. Poszwy z naturalnych tkanin, poduszki i najlepsze okrycia kupisz tutaj: https://expertsnu.pl/.

Dodaj komentarz