Uroda/Zdrowie

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Jest to wyjątkowo bolesna przypadłość, którą wyleczyć można tylko w jeden sposób. Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Wskazania do leczenia kanałowego

Nie każdy ból zęba kwalifikuje się od razu do kanałowego leczenia. Sytuacja taka występuje, gdy ból pojawia się pod wpływem bodźców termicznych (picia zimnych lub ciepłych napojów) i jest uciążliwy i długotrwały. Także wtedy, gdy ból nasila się wieczorem i w nocy, przy dotyku lub gdy pojawił się obrzęk w okolicy tkanek. Są to sygnały, że należy jak najszybciej udać się do dentysty i podjąć leczenie. Może się także zdarzyć, że ząb obumrze i nie boli. Diagnozuje się go wtedy na podstawie zdjęcia RTG oraz badania żywotności miazgi. Najczęściej jednak ząb naprawdę boli. Skąd bierze się tak silny i nieznośny ból? Wszystko zaczyna się od nieleczonych zmian próchnicowych, które, po zaatakowaniu zębiny, atakują miazgę. Mnożące się bakterie powodują stan zapalny zęba, a ten z kolei – ból. Jeżeli nie podejmiemy leczenia w tym momencie może dojść do martwicy. Stan zapalny może także spowodować zgorzel zęba, czyli gnilnego rozpadu tkanek w żywym organizmie. Im dłużej leczenie nie zostanie podjęte, tym większe szkody wyrządzą bakterie, siejąc pustoszenie nie tylko w jamie ustnej, ale także w całym organizmie. Bolący ząb jest więc zawsze powodem, dla którego trzeba niezwłocznie udać się do dobrego dentysty, np. dentysta NFZ Radom.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe Radom  https://koronadent.pl/leczenie-kanalowe/ rozpoczyna się od podania silnego środka znieczulającego, który sprawi, że pacjent będzie czuł się komfortowo, a zabieg nie będzie bolesny. Następnie otwiera się komorę zęba i oczyszcza ją z miazgi i bakterii. W następnej kolejności oczyszcza się i dezynfekuje kanały zębowe. Często zdarza się, że zabieg musi być wykonywany pod mikroskopem operacyjnym. Czasem konieczne jest przyjmowanie kilku różnych leków, które skutecznie wyleczą tkanki. Leczenie kanałowe kończy wypełnienie kanałów specjalną substancją (najczęściej gutaperką), która jest biologicznie obojętna i elastyczna. Szczelne zamknięcie kanałów jest konieczne, aby niknąć ponownego zapalenia w przyszłości.

Dodaj komentarz