Konto oszczędnościowe – czy warto zakładać?
Konto oszczędnościowe to jeden z podstawowych produktów finansowych. Nie wiele osób jednak wie co to jest w ogóle jest za typ konta? Czym różni się od zwykłego konta? Jakie są jego plusy i minusy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Konto oszczędnościowe jest to rachunek, który pozwoli nam na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie naszych pieniędzy. Zobacz co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się je założyć.
Co to jest konto oszczędnościowe i jak działa?
Konto oszczędnościowe działa podobnie jak klasyczne konto bankowe. Różnica polega jednak na tym, że jest ono oprocentowane. Od zgromadzonych środków wypłacane są odsetki zgodnie z obowiązującą stawką ustalaną przez bank.
Ten typ konta łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Pieniądze są oprocentowane, ale można je także swobodnie wpłacać i wypłacać środki. Warto jednak pamiętać, że za więcej niż jedną wypłatę będzie trzeba zapłacić.
Wady i zalety konta oszczędnościowego
Do zalet rachunku oszczędnościowego należy:
- zysk związany z faktem, że od pierwszej wpłaty środki na koncie podlegają oprocentowaniu.
- swobodny dostęp do gotówki. Można ją wypłacić z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie, bez konsekwencji.
- można dokonać także dodatkowe wpłaty, podnosząc tym samym kwotę, która będzie oprocentowana.
Wady konta oszczędnościowego związane są z:
- płatnymi transakcjami – większość kont oszczędnościowych pozwala tylko raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić lub przelać z konta środki. Za wykonanie większej ilości transakcji naliczane są opłaty.
- oprocentowaniem, które wciąż jest niższe w stosunku do lokat. Dodatkowo, stawka może się zmieniać w trakcie prowadzenia konta np. jeżeli zmianom ulegną warunki panujące na rynku.
- swobodny dostęp do gotówki – możliwość wypłacenia pieniędzy z konta w dowolnym momencie nie sprzyja oszczędzaniu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?
Decydując się na otwarcie rachunku oszczędnościowego warto wziąć pod uwagę:
- wysokość oprocentowania – sprawdź, czy zmienia się ono wraz ze wzrostem salda na koncie czy pozostaje na stałym poziomie;
- konieczność założenia dodatkowych rachunków;
- liczbę bezpłatnych wypłat z rachunku;
- opłaty za prowadzenie konta.
Jak założyć konto oszczędnościowe?
Procedura założenia konta oszczędnościowego nie jest skomplikowana – wszelkie formalności można dopełnić także bez konieczności wizyty w placówce. Przykładowa procedura polega na wypełnieniu wniosku przez Internet. Następnie należy wykonać przelew autoryzacyjny ze swojego rachunku w innym banku na kwotę 1 zł. Na zakończenie wystarczy zalogować się używając loginu, otrzymanego w przelewie zwrotnym i wygenerować hasło.