Finanse

Konto oszczędnościowe – czy warto zakładać?

Konto oszczędnościowe to jeden z podstawowych produktów finansowych. Nie wiele osób jednak wie co to jest w ogóle jest za typ konta? Czym różni się od zwykłego konta? Jakie są jego plusy i minusy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Konto oszczędnościowe jest to rachunek, który pozwoli nam na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie naszych pieniędzy. Zobacz co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się je założyć.

 

Co to jest konto oszczędnościowe i jak działa?

Konto oszczędnościowe działa podobnie jak klasyczne konto bankowe. Różnica polega jednak na tym, że jest ono oprocentowane. Od zgromadzonych środków wypłacane są odsetki zgodnie z obowiązującą stawką ustalaną przez bank.

Ten typ konta łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Pieniądze są oprocentowane, ale można je także swobodnie wpłacać i wypłacać środki. Warto jednak pamiętać, że za więcej niż jedną wypłatę będzie trzeba zapłacić.

 

Wady i zalety konta oszczędnościowego

Do zalet rachunku oszczędnościowego należy:

  • zysk związany z faktem, że od pierwszej wpłaty środki na koncie podlegają oprocentowaniu.
  • swobodny dostęp do gotówki. Można ją wypłacić z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie, bez konsekwencji.
  • można dokonać także dodatkowe wpłaty, podnosząc tym samym kwotę, która będzie oprocentowana.

Wady konta oszczędnościowego związane są z:

  • płatnymi transakcjami – większość kont oszczędnościowych pozwala tylko raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić lub przelać z konta środki. Za wykonanie większej ilości transakcji naliczane są opłaty.
  • oprocentowaniem, które wciąż jest niższe w stosunku do lokat. Dodatkowo, stawka może się zmieniać w trakcie prowadzenia konta np. jeżeli zmianom ulegną warunki panujące na rynku.
  • swobodny dostęp do gotówki – możliwość wypłacenia pieniędzy z konta w dowolnym momencie nie sprzyja oszczędzaniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Decydując się na otwarcie rachunku oszczędnościowego warto wziąć pod uwagę:

  • wysokość oprocentowania – sprawdź, czy zmienia się ono wraz ze wzrostem salda na koncie czy pozostaje na stałym poziomie;
  • konieczność założenia dodatkowych rachunków;
  • liczbę bezpłatnych wypłat z rachunku;
  • opłaty za prowadzenie konta.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Procedura założenia konta oszczędnościowego nie jest skomplikowana – wszelkie formalności można dopełnić także bez konieczności wizyty w placówce. Przykładowa procedura polega na wypełnieniu wniosku przez Internet.  Następnie należy wykonać przelew autoryzacyjny ze swojego rachunku w innym banku na kwotę 1 zł. Na zakończenie wystarczy zalogować się używając loginu, otrzymanego w przelewie zwrotnym i wygenerować hasło.

Dodaj komentarz