Uroda/Zdrowie

Próchnica – choroba nie tylko zębów

Pojęcie próchnica znane jest chyba każdemu, to choroba, która „towarzyszy” nam od zawsze. Niszczy nie tylko nasze zęby, ale również psychikę, ponieważ popsute zęby znacznie pogarszają nasze samopoczucie oraz komfort psychiczny. Nieleczona próchnica nie atakuje jedynie samych zębów, ale może mieć negatywne skutki dla całego naszego organizmu.

Czym jest próchnica? 

Bakteryjna choroba zakaźna, która atakuje tkanki zęba, w wyniku czego ulegają one zniszczeniu. Odpowiedzialne za nią są bakterie przebywające w jamie ustnej, niewłaściwa dieta oraz styl życia. Zaatakowane przez bakterie szkliwo ulega demineralizacji, a co za tym idzie, nie ma właściwej ochrony, więc bakterie przenikają w głąb zęba. Do jej rozwoju przyczyniają się przede wszystkim wyżej wspomniane bakterie oraz cukry, które są dla nich doskonałą pożywką. To właśnie dzięki cukrom (sacharozie, glukozie i fruktozie) bakterie mogą produkować kwasy, które demineralizują szkliwo. Duży wpływ na rozwój próchnicy ma też podatność zębów, jednych zaatakuje ona w większym stopniu, a innych w mniejszym, wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych. Innymi czynnikami wpływającymi na jej rozwój jest zła higiena jamy ustnej, nieodpowiednia dieta czy niedobór minerałów (fluoru, wapnia, magnezu, fosforu) oraz witaminy D. Żeby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, stomatolog Radom https://koronadent.pl/ powinien zrobić przegląd naszych zębów co najmniej dwa razy w roku.

Do czego mogą prowadzić zaniedbania leczenia? 

Nieleczenie zakażonych próchnicą zębów może być fatalne w skutkach – im większe zniszczenie tkanek zęba, tym głębsze leczenie. Jeśli została zainfekowana miazga zęba, to ratunkiem jest już tylko leczenie kanałowe Radom, które nie należy do przyjemnych ani do tanich. Próchnica atakuje nie tylko nasze zęby, bakterie niezatrzymane przez właściwe leczenie, rozprzestrzeniają się dalej wraz z krwią. Co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a czasem nawet życia, ponieważ zainfekowana krew przedostaje się do całego organizmu, w tym do serca. Może to doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, a także uszkodzić nerki czy trzustkę.

Bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, pozwoli to wykryć próchnicę we wczesnym stadium i szybko wyleczyć. Dlatego jeśli pojawi się lekki ból czy zauważymy plamki na zębie, nie należy zwlekać tylko od razu udać się do dentysty.

Dodaj komentarz