Ciekawostki Hobby

Montaż blachodachówki – jakie narzędzia są potrzebne?

Kiedy budujemy nasz wymarzony dom, fundamentalną kwestią jest wybór odpowiedniego pokrycia na dach. Ze względu na trwałość i estetyczny wygląd jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest blachodachówka. By jednak spełniała ona swoje zadanie, musi zostać właściwie zamontowana. Nasza praca nie może się skończyć na zakupie materiału i wynajęciu grupy fachowców. Co potrzebujemy do prawidłowego montażu blachodachówki?

Najlepsze pokrycie dachu

Blachodachówka i blacha trapezowa to materiały niezwykle lekkie, a przy tym uniwersalne. Można je dopasować niemal do każdego typu budynku. Odporne nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne, wytrzymują w nienaruszonym stanie przez długie lata. Coraz więcej klientów podczas budowy domu decyduje się właśnie na takie pokrycie dachu. Są świetną alternatywą dla tradycyjnych dachówek ceramicznych lub cementowych.

Narzędzia przydatne w montażu blachodachówki

Zabezpieczenie przed wilgocią

Choć blachodachówka nie przepuszcza wody, a na jej montaż najlepiej wybrać suche, słoneczne dni, konieczna jest ochrona przed przenikaniem wilgoci. Tym bardziej, że stelaż pod blachodachówkę najczęściej jest zrobiony z drewna. Przed przykręcaniem blaszanych arkuszy trzeba zatem obowiązkowo zamontować izolacyjną folię. Najlepsza jest ta z włókniny polipropylenowej, która ochroni budynek przed wodą, a jednocześnie pozwoli na swobodne wydobywanie się pary na zewnątrz.

Cięcie blachodachówki – czego użyć?

Zdarza się, że ktoś mylnie zakłada, że do cięcia blachy dachowej najlepiej nadaje się szlifierka kątowa. To błąd; szlifierki nagrzewają się podczas pracy, a to może skutkować uszkodzeniem ochronnej powłoki blachodachówki. By przyciąć arkusze, najlepiej skorzystać z nożyc ręcznych bądź wibracyjnych.

Czym zamocować blachodachówkę?

Do przykręcania blach do dachu najlepiej sprawdzą się wkręty samowiertne, zwane farmerskimi. Posiadają one gumowe uszczelki, które dodatkowo zapobiegają przedostawaniu się wody. Średnio zużywa się od 6 do 9 wkrętów na 1 m² blachy. Wkręt jest dobrze przymocowany, gdy jego gumowa część jest widoczna spod podkładu.

Dodaj komentarz