Finanse

Kiedy lokata na 3 miesiące jest korzystna?

Lokowanie pieniędzy w bankach ma na celu nie tyko ich ochronę, ale także pomnożenie zgromadzonego kapitału. Jednym z oferowanych produktów, który pozwoli Ci zrealizować te zadania, jest lokata na 3 miesiące. Jednak, aby był Twój wybór był trafny, musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów, które świadczą o jej rentowności.

Kiedy oczekujesz bezpieczeństwa i kontroli

Lokata na 3 miesiące przyda Ci się wtedy, gdy masz plany wydania zgromadzonych oszczędności w niedalekiej przyszłości. Ulokowanie Twoich środków na krótkoterminowej lokacie nie tylko je zabezpieczy, ale i sprawi, że nie będą one „leżeć” bezczynnie. Oprocentowanie lokaty wypracuje bowiem dodatkowy zysk w postaci odsetek.

Lokata na 3 miesiące może być też dobrym sposobem na pomnożenie Twoich oszczędności. Depozyty krótkoterminowe mają często oprocentowanie wyższe, niż długoterminowe. Jeśli więc w jednym banku skończy Ci się termin trwania umowy, zawsze możesz przelać swoje środki (wraz z wypracowanym zyskiem) do innego banku, oferującego korzystną, promocyjną lokatę 3 miesięczną.

Gdy jest wysokie oprocentowanie

Oczywiste jest, że im wyższe oprocentowanie Twojej lokaty, tym więcej na niej zarobisz. Pamiętaj jednak, że oprocentowanie to podawane jest w skali roku. Twoje środki nie zostaną więc pomnożone o wartość oprocentowania podaną w ofercie (bo tyle byś dostał, gdyby przeleżały na lokacie cały rok), ale o wartość proporcjonalną do czasu trwania lokaty. Miej to na uwadze!

Możesz też samodzielnie obliczyć, o ile zwiększy się kwota Twoich oszczędności po 3 miesiącach. W tym celu musisz podzielić wartość oprocentowania przez 12 (miesięcy) i pomnożyć razy 3 (czas trwania lokaty). Nie zapominaj jednak o podatku od zysków kapitałowych równym 19%, które bank odliczy od wypracowanych odsetek. Oczywiście zwróć też uwagę na sposób ich kapitalizacji.

Jeśli jest częsta kapitalizacja odsetek

Lokata na 3 miesiące (jak i pozostałe) będzie dla Ciebie tym korzystniejsza, im częściej będą kapitalizowane odsetki (czyli dopisywane do Twojego kapitału początkowego). Może się to dziać codziennie, co miesiąc, kwartał czy rok. Większość banków oferuje kapitalizację na koniec okresu trwania umowy, co niestety jest mniej korzystne. Dlaczego tak jest?

Otóż w przypadku kapitalizacji dziennej, po upływie dnia, do zdeponowanej przez Ciebie kwoty doliczane są odsetki. Następnego dnia oprocentowaniu podlega więc większa kwota pieniędzy – Twój kapitał wzbogacony jest bowiem o odsetki z dnia poprzedniego. I tak, aż do dnia zapadalności lokaty. Szukaj więc ofert o częstej kapitalizacji odsetek.

Gdy nie ma dodatkowych opłat i są przyjazne warunki

Lokata krótkoterminowa, mimo że może być wysoko oprocentowana, będzie jeszcze korzystniejsza, gdy nie będą kryły się za nią dodatkowe opłaty. A może to być na przykład konieczność założenia karty debetowej czy konta osobistego, z którego przelewy będą cechować się wysoką prowizją. Ewentualnie, może to być konieczność wykupu jakiegoś produktu bankowego, jak np. ubezpieczenie.

Sprawdzaj także, jaka jest maksymalna wartość środków, które możesz wpłacić na lokatę. Banki dość często stawiają pewien limit. Popatrz też, czy spełniasz warunki do założenia lokaty, np. jesteś nowym klientem i nie prowadziłeś wcześniej konta w wybranym banku. To bardzo istotne informacje.

Gdy dobrze analizujesz

Lokata na 3 miesiące opłaci Ci się najbardziej w okresie wzrostu stóp procentowych. Pamiętaj, aby do jej założenia podchodzić całościowo: uwzględnić ofertę banku, własne potrzeby oraz plany co do wydania swoich pieniędzy. Tylko wtedy lokata będzie dla Ciebie korzystna.

 

Dodaj komentarz