szalunki scienne informacje
Ciekawostki

Szalunki ścienne. Co musisz o nich wiedzieć?

Budowa domu oraz innych obiektów wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szeregu prac, które nierzadko wymagają nie tylko sporo czasu, ale również wykorzystania zasobów ludzkich. Z tego powodu zarówno profesjonalne firmy budowlane, jak i amatorzy, chętnie sięgają po rozwiązania, które przyspieszają wykonywanie niektórych prac, a także wpływają pozytywnie na jakość oraz estetykę wznoszonego obiektu. Do elementów, w które bez wątpienia warto się wyposażyć, jeżeli zależy nam na spektakularnych efektach, oszczędności czasu, pieniędzy oraz zasobów ludzkich zalicza się szalunki ścienne. Czym dokładnie są szalunki ścienne i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne to przenośne konstrukcje, które służą do wznoszenia ścian. Najczęściej wykonane są z materiałów takich jak stal ocynkowana i składają się z płyt ramowych, a także zamków, narożników czy podpór pionujących. Szalunki ścienne wykonane z wysokiej jakości materiałów, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie, z powodzeniem zastępują tradycyjne deskowanie, ponieważ charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami technicznymi i wytrzymałościowymi, a dodatkowo są niezwykle łatwe w użytkowaniu, dzięki czemu w istotny sposób wpływają na usprawnienie procesu budowy zarówno obiektów mieszkalnych, jak i budynków o innym przeznaczeniu.

Zobacz także: https://kurierwarecki.pl/rusztowania-uzywane-jak-wybrac/

Jak używa się szalunków ściennych?

Mimo że szalunki ścienne coraz częściej zastępują tradycyjne deskowanie, ich sposób użycia niewiele różni się od tej tradycyjnej metody. Różnice jednak występują w mocowaniu takich elementów. Szalunki ścienne dostępne na przykład na: https://szalbud.pl/ występują zarówno w wersji przeznaczonej do montażu ręcznego, jak i w formie dedykowanej do montażu wykonanego przez maszynę. Wersje do montażu ręcznego są niezwykle lekkie i łatwe w przenoszeniu, a do ich składania wystarczy jedna lub maksymalnie dwie osoby, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane zwłaszcza w przypadku prywatnych inwestycji, takich jak na przykład budowa domu jednorodzinnego.

Szalunki przeznaczone do montażu przy pomocy sprzętu budowlanego, takiego jak na przykład dźwigi, wykorzystywane są z kolei przez profesjonalne firmy budowlane, które zajmują się realizacją większych inwestycji, a więc na przykład budową osiedli mieszkaniowych czy też obiektów użyteczności publicznej. Te tymczasowe konstrukcje w prosty sposób można zamontować w dowolnym miejscu, a następnie do ich wnętrza należy wlać mieszanką betonową. Kiedy ten zdąży już wyschnąć, wówczas po kilku dniach szalunki są demontowane, a ściana jest gotowa.

Czy warto kupić szalunki ścienne?

Wiele osób zastanawia się, czy kupno szalunków ściennych w ich sytuacji jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, jak często będziemy używać takich elementów. Kupno to z pewnością dobra opcja dla firm remontowo-budowlanych, które na co dzień zajmują się wznoszeniem ścian. Jeżeli jednak budujemy dom jednorodzinny i potrzebujemy szalunków tylko przez krótki czas, wówczas lepszym rozwiązaniem może być w takiej sytuacji wynajem bądź ewentualnie kupno modeli używanych.

Dodaj komentarz