Finanse

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata terminowa to instrumenty inwestycyjne, które nie są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, że inwestor ma pewność zwrotu całości wniesionego kapitału, nawet wtedy, gdy cała inwestycja zakończy się niepowodzeniem. Jeśli jesteś zainteresowany bezpiecznym pomnażaniem pieniędzy, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Bezpieczne inwestowanie

Polacy rzeczywiście nadal wybierają w pełni bezpieczne formy inwestowania. Wolą zarobić mniej, ale za to pewnie. To dlatego konto oszczędnościowe i lokata cieszą się największym powodzeniem. Polacy nie chcą ryzykować, tym bardziej że dopiero zaczynamy odkładać pieniądze. Dotychczas nasze oszczędności nie były duże i tylko nielicznych było stać na generowanie nadwyżek pieniędzy. Dzisiaj statystyczny Polak jest w stanie odłożyć jakieś 250 złotych miesięcznie.

Wartość naszych oszczędności najczęściej nie przekracza wysokości dwóch pensji. Inwestycje nie przekraczają zaś 10 000 złotych. Do tego nie lokujemy w instrumenty inwestycyjne więcej niż 70% „zaskórniaków”. Nic dziwnego, że wybieramy takie, które pozwalają na stały dostęp do zgromadzonych środków. Nie lubimy „zamrażać” kapitału na długi czas.

Inwestowanie z kontem oszczędnościowym

Nie da się ukryć, że konto oszczędnościowe jest prostą formą pomnażania pieniędzy. Między innymi dlatego jest tak często wybierane nawet przez początkujących inwestorów. Nie trzeba robić tak naprawdę nic oprócz ulokowania swoich oszczędności na takim rachunku. Te podlegają oprocentowaniu, a odsetki są dla inwestora czystym zyskiem.

Wiadomo na pewno, że im dłużej trwa inwestycja, tym na większe profity możemy liczyć. To dlatego konto oszczędnościowe najczęściej zakładane jest z myślą o pomnażaniu pieniędzy w czasie najbliższych kilku, a nawet kilkunastu lat. Warto wybierać takie, z których można wypłacać środki bez utraty wypracowanych już odsetek lub te, do których w każdym momencie można dokładać kolejną pulę pieniędzy, które będą generować jeszcze większy zysk.

Zakładanie lokaty terminowej

Lokata terminowa jest kolejnym instrumentem inwestycyjnym, który nie wiąże się z ryzykiem utraty wniesionego kapitału. W odróżnieniu od konta oszczędnościowego, w tym przypadku inwestor musi zdecydować się na „zamrożenie” swoich pieniędzy. Może jednak wybierać lokaty na 1 miesiąc, 2, miesiące, 3 miesiące bądź 6 miesięcy, 1 rok albo kilka lat. Tutaj znowu sprawdza się zasada, zgodnie z którą im dłużej trwa inwestycja, tym lepiej.

Lokaty są świetnym sposobem na pomnażanie środków dla początkujących inwestorów. Wystarczy założyć lokatę, przekazać środki, które mają zostać oprocentowane i czekać na pewny zysk. Pamiętajmy, że w przypadku lokaty nie istnieje ryzyko inwestycyjne.

Inwestycje z ryzykiem

Wiadomo, że konto oszczędnościowe nie przyniesie tak dużych zysków, jak instrumenty agresywne. Warto więc, by część środków została ulokowana na przykład w fundusze inwestycyjne. Te wiążą się z ryzykiem utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału, ale przy odrobinie szczęścia inwestor może liczyć na naprawdę spore zyski.

Dodaj komentarz