Hobby

Czym jest pellet?

Pellet pierwszy raz na rynku pojawił się w roku 1993 jako alternatywne źródło energii w związku z rosnącymi cenami paliw kopalnianych, czyli węgla i gazu. Od tego czasu minęło wiele lat, a popularność pelletu z każdym rokiem wzrasta. Niewątpliwie ma to związek z pojawiającymi się zakazami oraz ograniczeniami dotyczącymi spalania węgla. Pellet stosowany jest nie tylko w domach jako paliwo do pieca – wiele europejskich kopalni przechodzi na pellet jako główny surowiec do produkcji energii.

Z czego powstaje pellet?

Pellet drzewny wytwarzany jest z surowców pochodzenia roślinnego; produkt powstaje głównie z odpadów drzewa sosnowego, bez dodatkowego użycia sztucznych surowców. Podczas produkcji prasuje się pod wysokim ciśnieniem odpady drewna oraz trociny. Sprawia to, że palenie pelletem przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, używamy odpadów drewna, czyli maksymalnie wykorzystujemy ścięte drzewo. Równie ważnym czynnikiem, który sprawia, że pellet jest aż tak dobrym paliwem, jest mała emisja substancji smolistych przy spalaniu, dzięki temu powstaje o wiele mniej zanieczyszczeń, a co również za tym idzie, nasza planeta jest zdrowsza.

Nie jest to jednak koniec korzyści ze spalania pelletu – gdy wypali się on już na popiół, którego w wyniku spalania nie pozostaje zbyt dużo, odpadu możemy użyć jako nawozu w naszym ogrodzie. Używanie pelletu jako opału jest więc najlepszym sposobem, jeżeli ważne jest dla nas środowisko, ponieważ wykorzystujemy dzięki niemu surowiec do maksymalnego poziomu.

Inne zastosowania pelletu

Mniej typowym zastosowaniem dla pelletu drzewnego, który w głównej mierze używany jest jako materiał grzewczy, jest korzystanie z niego jako wyściółki dla zwierząt domowych lub hodowlanych. Dzięki swoim właściwościom pellet zmniejsza nieprzyjemny zapach, a co za tym idzie, idealnie nadaje się jako podłoże w klatce dla chomika, królika czy też innych dużych gryzoni. Pellet idealnie nadaje się także jako wyściółka do kociej kuwety. Produkt jest w 100% naturalny, a stosowanie go nie tworzy żadnych zagrożeń dla naszych zwierząt. Pellet wysokiej jakości w niskiej cenie można kupić na https://envun.pl. Firma Envun w swojej ofercie posiada wiele produktów, w tym rury stalowe oraz drewniane elementy klejone.

Dodaj komentarz