Finanse

Konto oszczędnościowe, czyli nauka oszczędzania.

Regularne odkładanie pieniędzy jest podstawą zabezpieczenia środków finansowych na realizację założonych celów. Nie warto jednak trzymać oszczędności w domowej skarbonce. Dużo lepiej ulokować je tak, aby generowały zyski. Umożliwi Ci to konto oszczędnościowe. Jest ono idealnym instrumentem do rozpoczęcia oszczędzania bez utraty bieżącego dostępu do swojej gotówki.

Dlaczego warto wybrać konto oszczędnościowe?

Zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), którego używasz na co dzień, nie jest oprocentowany (lub jest bardzo nisko). Czyli nie przynosi Ci zarobku. Inaczej jest z kontem oszczędnościowym. Posiadając je, bank dopisuje odsetki do zgromadzonych przez Ciebie środków, czyli Twoje oszczędności zaczynają na Ciebie pracować! Prawda, że brzmi to dobrze?

Zacznij oszczędzać już dziś!

Żeby założyć konto nie musisz posiadać dużych zasobów finansowych. Pod nie przeznaczone są lokaty. Konto oszczędnościowe jest skierowane do tych, którzy nie zgromadzili jeszcze pokaźnego kapitału i dopiero się do tego przygotowują. Jeśli chcesz więc rozpocząć oszczędzanie od nawet niewielkich wpłat, jest to opcja przeznaczona właśnie dla Ciebie.

Zmień swoje podejście do oszczędzania.

Jeśli wydaje Ci się, że Twoja pensja jest zbyt niska, aby móc z niej odkładać – jesteś w błędzie. To właśnie niewłaściwe przekonanie sprawia, że nie masz motywacji by rozpocząć oszczędzanie. Zmień je natychmiast! Odłożenie 10 czy 100zł zawsze jest dobrym początkiem. Nawet jeśli nie od razu odłożysz fortunę, wykształcisz w sobie nawyk oszczędzania. A to świetny początek!

Zaplanuj swój domowy budżet.

Musisz dobrze ocenić swoje możliwości. Dlatego sprawdź, ile wydajesz na rachunki, jedzenie i inne ważne, konieczne wydatki. A może wśród nich znajdą się i takie, które są całkowicie zbędne? Uświadomienie sobie na co dokładnie idą Twoje pieniądze to początek drogi do sukcesu. Kolejny ważny krok nastąpi wtedy, gdy zadasz sobie pytanie: „po co to kupiłem…”!

Kiedy już uda Ci się wygospodarować nieco pieniędzy z Twojej pensji, będziesz mógł spokojnie wpłacać je na założone konto. Pamiętaj aby starać się robić to regularnie, wtedy szybciej zobaczysz płynące z tego korzyści i satysfakcję!

Wpłacaj i wypłacaj.

Dostęp do pieniędzy zgromadzonych na lokatach, jest dla oszczędzających w ten sposób nieco utrudniony. W przypadku kont oszczędnościowych, przepływ gotówki jest płynny i elastyczny. W praktyce oznacza to, że pieniądze wpłacasz i wypłacasz kiedy tylko chcesz. Bez straty zarobionych odsetek, które naliczane są co miesiąc.

Jakie są koszty oszczędzania?

Zapewne pytanie to krąży Ci po głowie. Niektóre banki pobierają dodatkowe opłaty za wpłaty lub/i wypłaty z konta. Jeśli więc chcesz często dopłacać pieniądze do konta – poszukaj banku, który Ci to oferuje darmowo! I co najważniejsze – szukaj takich banków, które nie pobierają prowizji od prowadzenia konta oszczędnościowego. Nie jest to trudne, większość banków rezygnuje bowiem z tych opłat.

Oprocentowanie konta podawane jest zawsze w skali rocznej. Czyli oprocentowanie to odsetki naliczone nie po okresie miesiąca ale roku. Bolączką oszczędzających jest natomiast podatek od zysków kapitałowych z danego miesiąca. Wynosi on 19%. Ale nie zniechęcaj się! Pamiętaj, że domowa świnka skarbonka nie zagwarantuje Ci żadnego oprocentowania!

Do dzieła!

Jeśli więc zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest oszczędzanie, konto oszczędnościowe z pewnością jest dla Ciebie. Wyrobisz sobie nawyk oszczędzana, poczujesz ogromną satysfakcję z podjętych działań oraz ze zwiększającej się ilości gotówki!

Dodaj komentarz