Hobby

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Ogrzewanie to jeden z podstawowych elementów, o jaki musimy zadbać, kiedy projektujemy wymarzony dom. Warto przy tym postawić na metodę możliwie najbezpieczniejszą i zarazem skuteczną, która umożliwi na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są pompy ciepła – a to wszystko dlatego, że za ich pomocą możemy znacząco zmniejszyć wysokość naszych rachunków.

Pompy ciepła a koszty

Wiele osób wciąż tkwi w przekonaniu, że pompy ciepła są nieopłacalne, ponieważ inwestycja w takie urządzenia to spory wydatek. Nie da się ukryć, że za instalację pompy zapłacimy więcej niż za system bazujący na stałym kotle, jednak koszty z tym związane zwrócą się w ciągu najbliższych kilku lat. Dodatkowo można starać się o dofinansowanie, ponieważ pompy są ekologiczne i władze miasta oraz gmin starają się wspierać mieszkańców, którzy postanowią w ten sposób ogrzewać swój dom.

Pompy ciepła pozyskują energię pierwotną – z gruntu, wody lub z powietrza. Następnie ją przetwarzają i transportują do instalacji grzewczej, do czego konieczny jest prąd elektryczny lub gaz. Oznacza to zatem, że płacimy wyłącznie za rachunek za prąd czy gaz, a sama energia pozostaje darmowa.

Obsługa pompy ciepła

Pompa ciepła nie wymaga skrupulatnej obsługi – wszystko dzięki automatycznemu systemowi. Po podpięciu urządzenia do instalacji wystarczy zaprogramować wybrane parametry dotyczące wysokości temperatury o określonej porze dnia. Zmiana takich ustawień jest potrzebna bardzo rzadko, wobec czego nie musimy nieustannie doglądać pompy i dostosowywać wartości do swoich potrzeb.

Warto też zaznaczyć, że pompy ciepła mają długą żywotność i niską awaryjność. Ich przegląd jest konieczny tylko raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W jakich budynkach sprawdzi się pompa ciepła?

Wbrew pozorom pompa ciepła nie zajmuje dużo miejsca – jej rozmiary są zbliżonego do klasycznego, gazowego kotła kondensacyjnego. Nie trzeba zatem wygospodarować dla niej większej przestrzeni. Dodatkowo warto zaznaczyć, że ich zastosowanie nie obejmuje wyłącznie nowych budowli. Mogą się sprawdzić również w mieszkaniach oraz w przypadku termomodernizacji starego domostwa, choć wymaga to oczywiście dużych zmian i może generować nadprogramowe koszty.

Dodaj komentarz